Acest articol în limba: Franceză

Costin Moisil este etnomuzicolog, cercetător la Universitatea Națională de Muzică București și Muzeul Național al Țăranului Român. Domeniul său principal de interes îl constituie muzica bisericească ortodoxă, cu precădere cea de tradiție bizantină.

_DCS1573

A susținut doctoratul la Universitatea din Atena, cu o teză privind naționalismul și muzica bisericească românească (2012). Ulterior a fost bursier Odobleja al institutului de studii avansate New Europe College din București.

A lucrat alături de Speranța Rădulescu (din 1998) și Florin Iordan în compartimentul Etnomuzicologie al Muzeului Țăranului, luând parte la cercetări de teren, organizare de concerte, animații muzicale și expoziții și la editarea prestigioasei serii de înregistrări de muzici tradiționale Ethnophonie, deținătoare a unui premiu Coup de coeur al Academiei Charles Cros (2005).