Acest articol în limba: Franceză

 

FESTIVALUL „DIN DRAGOSTE PENTRU FRUMOS”
2015 – EDIȚIA A V-A

Festivalul „Din dragoste pentru frumos” a debutat în anul 2011, din inițiativa Sectorului cultural al Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Europa Occidentală și Meridională, cu susținerea nemijlocită a Înaltpreasfințitului părinte mitropolit Iosif Pop, aşezându-se tot mai temeinic în calendarul Mitropoliei şi devenind o tradiţie in viața diasporei româneşti.

Eveniment cultural artistic, cultural şi teologic festivalul se afla la a cincea sa ediţie și se va desfășura în acest anîn oraşele Paris şi Bruxelles în perioada 13-17 mai.

Printre invitații acestei ediţii:
– Gheorghe Zamfir, Grigore Leşe
– Academicianul Eugen Simion
– Actrița Maria Ploae
– Regizorul, scenaristul şi producătorul Nicolae Mărgineanu
– Etnomuzicologul Costin Moisil
– Teologul şi antropologul Costion Nicolescu
– Actorul basarabean Vasile Butnaru
– Sculptorița si pictorița Silvia Radu
– Pictoriţa Milița Sion.

6 conferințe, 5 concerte, 2 expoziții, 1 piesă de teatru, 1 proiecție de film, 1 proiecție imagini și o seară de poezie alcătuiesc programul festivalului de anul acesta.

Prin programul festivalului publicul se va putea bucura de un important conţinut semiologic, prezent în manifestări artistice de genul teatrului, muzicii, picturii, sculpturii, literaturii, precum şi într-o serie de conferinţe.

Ne întâlnim la festival!

afis